مقالات مقالات .

مقالات

فاصله فرزندآوری

کارگاه هایی در پنج قطب کشور برگزار شده و آموزش های لازم در این زمینه به کارشناسان و پزشکان مراکز بهداشتی و درمانی ارایه می شود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: پس از اجرای این برنامه ها، آموزش های قبل از ازدواج، بعد از ازدواج، قبل از بارداری و پس از بارداری به خانواده ها ارایه می شود تا همه افرادی که مستعد ازدواج هستند، ازدواج کنند.

۱۱میلیون ایرانی در آستانه ازدواج

مطلق افزود: با توجه به اینکه ۱۱ میلیون ایرانی در آستانه ازدواج قرار دارند، از ارگان ها و وزارتخانه های دیگر کمک طلب می کنیم تا مسیر این ۱۱ میلیون نفر برای ازدواج، یک مسیر آسان باشد.

فاصله فرزندآوریفاصله فرزندآوری
وی ادامه داد: به جوانان آموزش داده می شود که ازدواج موجب ارتقای سلامت فرد، زوج و جامعه شده و شاخص های سلامتی کشور را ارتقا می دهد.

فاصله فرزندآوری بعد از ازدواج باید کمتر از سه و نیم سال باشد مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: همچنین به زوج ها آموزش داده می شود که بعد از ازدواج، فرزندآوری داشته باشند، زیرا اکنون فاصله فرزندآوری بعد از ازدوج، بیش از سه ونیم سال است درحالیکه این رقم در اغلب کشورها به کمتر از سه و نیم سال می رسد.

مطلق گفت: باید زوج ها را به خاطر سلامت جامعه به فرزندآوری ترغیب کنیم؛ برای سلامت نوزاد حتما زوج ها باید کمتر از سه سال ونیم، فرزندآوری داشته باشند.

بهترین فاصله فرزندآوری
فاصله سنی فرزند اول و دوم باید ۳ الی ۵ سال باشد وی افزود: همچنین فاصله فرزند اول تا دوم باید حدود سه تا حداکثر پنج سال باشد و بالاتر از این رقم قرار نگیرد، فاصله فرزندان دوم و سوم که اکنون بالای پنج ونیم سال است نیز باید به کمتر از پنج سال برسد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت با اشاره به تصویب یک فوریت طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت در مجلس شورای اسلامی در فروردین سال جاری نیز گفت: این طرح از دو فوریت خارج شده و حتما در این قانون، سلامت مادر و کودکان آسیب پذیر لحاظ می شود.

بر اساس این گزارش، طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور که فروردین سال جاری به امضای ۸۲ نفر از نمایندگان مجلس رسید، دارای یک مقدمه توجیحی و چهار ماده است که در صورت تصویب نهایی این طرح در صحن علنی مجلس، مقرر می شود که تمام اقدامات راجع به سقط جنین، عقیم سازی مانند وازکتومی، توبکتومی و هرگونه تبلیغات راجع به تحدید موالید و کاهش فرزندآوری ممنوع بوده و مرتکب به مجازات مندرج در ماده ۶۲۴ قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد.

بیشتر بدانید از نکات مهمی که قبل از بارداری باید بدانید
تولد یک انسان علاوه بر تزریق شادی و انرژی مضاعف به زندگی یک زوج، مسئولیت فراوانی را هم به همراه دارد. شاید اولین مسئولیتی که پدر و مادر در قبال فرزندی که تصمیم دارند به دنیا دعوتش کنند دارند این است که تمام تلاششان را برای تامین سلامتی او به کار بگیرند تا او با اختلال جسمی و روحی متولد نشود. ضمن اینکه مادر باید به فکر سلامت خود در دوران حساس بارداری باشد.

همین مسئله است که باعث می شود ضرورت رعایت نکاتی پیش از بارداری احساس شود. زوجین بهتر است زمانی که تصمیم می گیرند تا پدر و مادر شدن را به تجارب زندگیشان اضافه کنند، مسایلی را مد نظر قرار دهند که هم در سلامت و کیفیت دوران بارداری تاثیر گذار است و هم ضریب سلامت نوزاد را بالا می برد.

بارداری بدون خطر
هر خانمی علاقه دارد که بارداری سالمی داشته باشد و این دوران تجربه خوبی در زندگی اش باشد، یکی از بهترین راه ها برای بارداری سالم داشتن برنامه ریزی مناسب و منظم قبل از بارداری می باشد، پس اگر تصمیم دارید تا بارداری سلامت و با کیفیتی داشته باشید و چالش کمتری در این دوران حساس زندگی داشته باشید، چند دقیقه ای برای مطالعه موارد زیر وقت بگذارید:

قبل از اقدام به بارداری با پزشک مشورت کنید: اگر قصد بارداری شدن دارید، به همراه همسرتان برای دریافت نکات بهداشتی در مورد باروری با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

پزشک با توجه به شرایط مادر آزمایش هایی را تجویز می کند. پزشک با بررسی سابقه فامیلی بیماری، معاینه کلی فیزیکی، معاینه لگنی، آزمایش خون و ادرار شما را برای بارداری مناسب آماده می کند. علاوه بر مسایل مربوط به باروری، درباره شیوه زندگی و یا تغییر رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید.

توجه داشته باشید که در ویزیت قبل از بارداری پارامترهای دیگری هم مورد بررسی قرار می گیرد:

باروی سالم
منبع:/https://persianv.com


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ساعت: ۰۷:۲۸:۴۴ توسط:admin موضوع: نظرات (0)